Aflându-mă în starea mea obișnuită, adorabilul meu Isus se arăta dormind în interiorul meu, răspândind din Sine multe raze aurii de lumină. Eram mulțumită să-L văd, dar totodată nemulțumită, pentru că nu puteam auzi dulceața și suavitatea vocii Sale creatoare. Deci, după o lungă așteptare, s-a reîntors arătându-se și, văzând nemulțumirea mea, mi-a spus:
„Fiica Mea, în ministerul public este necesară folosirea vocii pentru a Mă face înțeles, dar în ministerul privat doar prezența Mea este suficientă pentru orice, pentru că [sufletul], văzându-Mă și înțelegând armonia virtuților Mele pentru a le copia în el, reprezintă același lucru; așadar, atenția sufletului în a Mă vedea, trebuie să fie în așa fel încât să se conformeze în toate, operațiunilor interne ale Cuvântului. Când Eu atrag sufletul către Mine, se poate spune că dobândește viață divină, cel puțin pentru acel timp în care se află în prezența Mea.
Întrucât lumina Mea este ca o pensulă pentru a picta, virtuțile Mele administrează diferite culori, iar sufletul este ca o pânză care primește în el portretul imaginii divine. Se întâmplă ca în acele locuri înalte, cu cât sunt mai la înălțime, cu atât mai mult precipită o ploaie abundentă: tot astfel sufletul, în fața prezenței Mele, se așează în starea care i se potrivește, adică în jos, în neant, încât să se simtă anihilat, iar Divinitatea face să plouă în torente de haruri și ajunge să-l cufunde în Sinea Sa. De aceea, trebuie să fii mulțumită cu orice, și dacă vorbesc și dacă nu vorbesc”.
În timp ce spunea aceasta, m-am simțit ca și cum aș fi cufundată în Dumnezeu și apoi m-am regăsit în mine.












